Dom energooszczędny – czym jest?

Dom energooszczędny – czym jest?

You are currently viewing Dom energooszczędny  – czym jest?

Dom energooszczędny – co to znaczy?

Wielu zastanawia się czy może mieć realny wpływ na koszty, jakie generują tradycyjne gospodarstwa domowe. Większość też pobiera nadal energię elektryczną na potrzeby własnego domu, korzystając z dostępnych na rynku dostawców takiej energii. Jednocześnie ceny prądu regularnie rosną, a zasoby kurczą się. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest stworzenie domu energooszczędnego, korzystnego zarówno dla portfela, jak i dla środowiska naturalnego.

Kiedy dom można nazwać energooszczędnym?

Aby dom generował oszczędności, musi spełniać pewne warunki. Tymczasem jest to możliwe, jeśli dom zamieni się w energooszczędny. Czym jest dom energooszczędny? To budynek o charakterze mieszkalnym, który wykorzystuje innowacyjne rozwiązania technologiczne, celem pobierania oraz przetwarzania energii, aby zużywać jej mniej, niż bez tych pomocy. Można zatem stwierdzić, że energooszczędny dom to taki, który ma obniżone zapotrzebowanie energetyczne. Oszczędzać energię w domu można na przynajmniej kilka sposobów – jak zatem sprawić, aby zwykły dom przekształcił się w możliwie najbardziej energooszczędny?

Dom energooszczędny a dom pasywny

W przypadku domu energooszczędnego, główną zasadą jest niedopuszczanie do straty tej energii. Można jednak też pomyśleć o stworzeniu domu pasywnego, który dodatkowo korzysta z odnawialnych źródeł energii. Najbardziej popularną i korzystną wersją domu energooszczędnego połączonego z pasywnym jest taki, który posiada zamontowaną instalację fotowoltaiczną. Mogą to być panele zamocowane na dachu albo na gruncie – zależności od ukształtowania samego dachu oraz dostępności przestrzennej na posesji. Moc instalacji dobiera się stosownie do zapotrzebowania, dlatego warto skonsultować zakup ze specjalnym doradcą branżowym. On też obliczy jak szybko inwestycja się zwróci oraz jaka kwota będzie możliwa do zaoszczędzenia w przypadku energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne, wbrew powielanym często mitom, wyłapują promienie słoneczne przez cały rok, dlatego możliwe jest wytwarzanie prądu nawet zimą. Dom energooszczędny tworzony z pomocą fotowoltaiki to doskonałe rozwiązanie zarówno dla budżetu domowników, jak i w zakresie ochrony środowiska. Prąd pozyskany dzięki prowadzeniu domu pasywnego pozwala też zaoszczędzić finansowo, by udoskonalać dom energooszczędny.

dom energooszczędny

Zabezpieczenie drzwi i okien w domu energooszczędnym

Tworząc dom energooszczędny, trzeba położyć największy nacisk na szczelność całego budynku. Bardzo ważne jest między innymi operowanie przepływem energii we wnętrzu budynku. W tym przypadku warto sięgnąć po różne innowacyjne rozwiązania, pozwalające na oszczędność energetyczną w domu. Decydując się na domy energooszczędne, przede wszystkim należy zadbać o drzwi wejściowe, które powinny być solidne i szczelne, o dobrych właściwościach izolacyjnych.

Bardzo istotnym wyposażeniem domu energooszczędnego są również okna. Warto w tym zakresie sięgnąć po inteligentne systemy wykorzystujące innowacyjne rozwiązania w zakresie szczelności okien. Znaczący jest też odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, ponieważ nadmierne uciekanie tego ciepła wiąże się z koniecznością zużycia większej ilości energii, celem ogrzania domu.

Należy dodatkowo pamiętać, by w pomieszczeniach zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Odpowiednio wentylowane wnętrza zapewnią z jednej strony dostęp do świeżego powietrza, a z drugiej nie dopuszczą do zawilgotnienia ścian i powstania szkodliwej pleśni. Dobrze kontrolowana wentylacja też pozwoli zapobiec utracie ciepła. Nie należy również zapominać o prawidłowo funkcjonującym dachu, który powinien być szczelny i suchy, ponieważ tamtędy także może uciekać dużo ciepła.

Dlaczego warto mieć dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są nie tylko opcją wygodną i bezpieczną w użytkowaniu. Takie domy to przede wszystkim znaczna oszczędność w zakresie finansowym, dzięki korzystaniu z nowoczesnych technologii. Tworzenie domu energooszczędnego pozwala dodatkowo na mądre korzystanie z kurczących się tradycyjnych zasobów energetycznych. W połączeniu z domem pasywnym, to też najlepsza droga do stworzenia samowystarczalnego gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz