Budowa mikroskopu
Najbardziej podstawowe mikroskopy używane obecnie w różnych instytucjach wykorzystują serię soczewek, które zbierają, odbijają i skupiają światło na próbce, która jest badanym obiektem. Bez obecności światła mikroskopy nie będą działać. Ten rodzaj mikroskopu jest zwykle używany w ośrodkach badawczych, szkołach i szpitalach. Zastosowanie różnych soczewek mikroskopowych sprzyja powiększeniu bez zmiany jakości wytwarzanego obrazu. Instrument zwany okularem powiększa obiekt, zmieniając długość fali światła, która jest używana w instrumencie, aby działał. Istnieje wiele rodzajów okularów, z których każdy jest zdolny do różnych zadań. Najpopularniejsze okulary to te, które wykorzystują technologię wyporności gazowej do dostarczania światła. Kolejnym powszechnym okularem jest model z korekcją gazową. Trzecim wspólnym okularem jest model fotokomórki. Istnieją inne rodzaje okularów i są one używane w zależności od potrzeb prowadzonego eksperymentu. Ucząc się, jak działa mikroskop, naukowcy będą mogli wykorzystać te okulary w swoich eksperymentach, zapewniając w ten sposób lepsze sposoby badania natury i jej działania. Mikroskopy są zwykle zasilane bateriami lub mechanizmami mechanicznymi, aby umożliwić obserwację obiektów do 10 razy mniejszych niż ich pierwotny rozmiar.
Schemat części mikroskopu
Istnieją trzy części strukturalne mikroskopu, tj. głowa, podstawa i ramię.
Głowa – Jest to również znane jako ciało. Przenosi części optyczne w górnej części mikroskopu.
Podstawa – Działa jako wsparcie mikroskopów. Posiada również mikroskopijne oświetlacze.
Ramiona – jest to część łącząca podstawę i głowicę oraz rurkę okularu z podstawą mikroskopu
Optyczne części mikroskopu służą do oglądania, powiększania i tworzenia obrazu z próbki umieszczonej na szkiełku. Części te obejmują:
Okular – znany również jako oczny. Jest to część używana do patrzenia przez mikroskop. Znajduje się w górnej części mikroskopu. Jego standardowe powiększenie wynosi 10x z opcjonalnym okularem o powiększeniach od 5X do 30X.
Tuba okularu – to uchwyt okularu.
Mikroskop stereo
Mikroskop stereo, mikroskop sekcyjny lub stereoskopowy, jest wersją mikroskopii optycznej zaprojektowaną specjalnie do obrazowania próbki biologicznej o niskim powiększeniu. Działa poprzez odbijanie światła od powierzchni próbki, a nie przez jej medium. Ten typ mikroskopu jest często stosowany w laboratoriach chemicznych, w których wymagane są bardziej szczegółowe, trójwymiarowe obrazy, które byłyby możliwe za pomocą mikroskopu elektronowego lub innego mikroskopu o dużej mocy. Podczas gdy technologia mikroskopii stereo istnieje od ponad 100 lat, mikroskopy stereo dopiero niedawno pojawiły się w laboratorium i mogą wytwarzać obrazy o wyższej jakości niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele osób wybiera stereoskopy zamiast innych modeli mikroskopów, ponieważ mogą one generować obrazy lepszej jakości w zależności od potrzeb. Ponadto te modele mikroskopów wymagają mniej konserwacji i są niedrogie. Zastosowania mikroskopów stereo obejmują mniej dokładne wymagania mikroskopowe, takie jak oglądanie materiałów produkcyjnych, praca z płytką drukowaną, sekcja i kontrola.

Przepona
Przepona – jest również znana jako tęczówka. Znajduje się pod sceną mikroskopu, a jego podstawową rolą jest kontrolowanie ilości światła, które dociera do próbki. Jest to regulowane urządzenie, dzięki czemu kontroluje natężenie światła i wielkość wiązki światła, która dostaje się do próbki. W przypadku mikroskopów wysokiej jakości membrana jest przymocowana do skraplacza Abbe i w połączeniu z nimi jest w stanie kontrolować ostrość światła i natężenie światła, które dociera do próbki.
Ogranicznik stojaka
Ogranicznik stojaka – kontroluje, jak daleko powinny posunąć się etapy, zapobiegając zbytniemu zbliżeniu się soczewki obiektywu do szkiełka próbki, co mogłoby uszkodzić próbkę. Odpowiada za zapobieganie zbyt dalekiemu wysuwaniu się próbki i uderzaniu w soczewkę obiektywu.
Abbe Condenser
Abbe Condenser – jest to skraplacz specjalnie zaprojektowany do wysokiej jakości mikroskopów, który sprawia, że skraplacz jest ruchomy i pozwala na bardzo duże powiększenie powyżej 400X. Wysokiej jakości mikroskopy zwykle mają wysoką przysłonę numeryczną niż obiektywy obiektywowe.
Transmisyjny mikroskop elektronowy (TEM)
Transmisyjna mikroskopia elektronowa jest metodą mikroskopii optycznej, w której wiązka elektronów jest przesyłana przez niebarwioną próbkę w celu stworzenia optycznego obrazu próbki. Zamiast wysyłać elektrony do skanowania i odbijania się od próbki, jak to robią SEM, TEM pozwalają elektronom przejść przez cienką próbkę. Próbka jest zwykle ultra cienkim plasterkiem o grubości mniejszej niż 50 mikrometrów lub zawiesiną elektrolitu zawieszoną na siatce płyt przypominających siatkę. W przeciwieństwie do zwykłych mikroskopów złożonych, TEM mają niesamowite powiększenie, które jest prawdopodobnie 10 000 razy większe niż mikroskopy optyczne, umożliwiając naukowcom oglądanie wyjątkowo małych próbek. Może nawet zilustrować rozmieszczenie atomów w próbce.