5 sposobów na oszczędzanie w czasach kryzysu

5 sposobów na oszczędzanie w czasach kryzysu

You are currently viewing 5 sposobów na oszczędzanie w czasach kryzysu

5 sposobów na oszczędzanie w czasach kryzysu 


W tym artykule dowiesz się jak nauczyć się oszczędzać w czasach kryzysu. Przedstawione zostanie 5 zasad, które pozwolą zabezpieczyć twoje pieniądze tak, aby w chwili potrzeby móc je wykorzystać. Najważniejsze to robić wszystko z głową, a w czasie ciężkim nic Cię nie zaskoczy i poradzisz sobie nawet z najtrudniejszymi chwilami. 

Zasada nr 1 – Weź kartkę i długopis!

Zastanów sie nad wydatkami codziennymi, a także nad tymi, które mogą Ci sie przydarzyć nieoczekiwanie. Zrób kilka rubryk i oceń, jaki budżet chcesz przeznaczyć na jedzenie w tygodniu lub w miesiącu. Odłóż pieniądze na wydatki, takie jak dentysta, czy lekarz. Trzymaj sie określonej stawki, którą zaplanujesz wydać lub przechowywać na tzw. czarną godzinę. Co ważne, nie ruszaj pieniędzy z konta, ani nie pożyczaj już odłożonych. Powinieneś nauczyć się być konsekwentnym i trzymać się ustalonych reguł.

Zasada nr 2 – Poluj na promocje!

Jeśli widzisz artykuły spożywcze lub przemysłowe, które są tańsze niż zwykle, kup ich większą ilość, posłużą ci one na dłużej i pozwolą zrobić zapasy na dni, w których nie będziesz mógł sobie na nie pozwolić. Oczywiście tylko takie, które są ci na pewno potrzebne i przydadzą się w przyszłości. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie chodzi tu o branie nagle kredytu na promocje mleka w biedronce, ale o przemyślane rozplanowanie budżetu i kupna. Wracając do pożyczek i innych reklam, które zachęcają w ciężkich czasach do wzięcia ich. Nie podążaj tą ścieżką, naucz się odkładać swoje pieniądze, a nie dokładać sobie problemów związanych z oddawaniem ich. 

oszczędzanie w kryzysie

Zasada nr 3 – Nie wydawaj pieniędzy na rzeczy niepotrzebne!

Należy zastanowić sie, co jest najbardziej potrzebne, a co mniej albo w ogóle. Przemyśl swoje ostatnie zakupy i wydatki. Jeśli znajdziesz coś, co jest nieprzydatne, a mimo to wciąż to kupujesz. Musisz przestać to robić. Może są to zbędne używki typu alkohol czy papierosy. Ważne jest, abyś był w stanie dostrzec to i nauczyć sie żyć bez nich. Gwarantuje Ci, ze twój organizm kiedyś za to tobie podziękuje. Warto znaleźć sposoby na nudę, ponieważ niekiedy wydawanie pieniędzy wiąże sie po prostu ze znudzenia. Jeśli chcesz kupić sobie nową bluzkę lub jakąś inną rzecz. Poszukaj starych ubrań i włącz kreatywność, przerób je jakoś. Stwórz z nich coś nowoczesnego i twojego. Zobaczysz, że odstąpienie myśli od zakupów da Ci więcej pożytku niż pojechanie do galerii i kupienie nieprzemyślanych ciuchów. Kolejną sprawą jest to, aby nauczyć sie odkładać pieniądze na rzeczy, które posłużą Ci na lata. Najlepiej wyczyść swoją szafę, posegreguj ciuchy, które używasz i wyrzuć te niepotrzebne. Jeśli możesz wystaw je na jakiejś stronie internetowej i sprzedaj. Internet daje nam wiele możliwości w dzisiejszych czasach. Tak naprawdę możemy tam wszystko załatwić, nawet zarobić. 

Zasada nr 4 – Kupuj z głową!

Przed każdymi zakupami zrób listę rzeczy, jakie chcesz kupić oraz myśl o tych, które są Ci faktycznie potrzebne. Postaraj sie, aby nie nabywać nic spoza listy! Planuj swoje posiłki i trzymaj się planu. Najlepiej zacznij spisywać taką listę w niedzielę wieczorem. Wypisz każdy dzień, godzinę i zaplanuj pożywienie na wszystkie pory dnia. Ustal tygodniową stawkę i nie wydawaj więcej, niż sobie zapiszesz. Pamiętaj, wstawaj każdego dnia z gotowym planem, a zauważysz ogromne różnice nie tylko w życiu, ale też na koncie.

Zasada nr 5 – Oszczędzaj wodę, energię!

Nie rób codziennie długich kąpieli, pamiętaj o gaszeniu światła i nie zostawiaj go w pokoju, w którym Cię nie ma. Naucz się zwracać uwagę na takie przyjemne aspekty, a zdecydowanie odczujesz to później, podczas analizy swojego portfela. Naucz się odłączać urządzenia z prądu, gdy z nich nie korzystasz. Nie zostawiaj  odkręconej wody podczas mycia zębów. Jeśli mieszkasz blisko pracy, przestaw się od czasu do czasu na pójście do niej pieszo lub pojechanie rowerem, albo autobusem. Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie oraz nie będziesz przyczyniał sie do zanieczyszczania środowiska. 


Gdy wdrożysz te 5 zasad w swoje życie, z pewnością odczujesz ulgę. Wystarczy spróbować!

Dodaj komentarz